Zwiększono limit pasażerów w komunikacji miejskiej

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 12.05.2021 r.
Od soboty 15.05.2021 r. większa liczba pasażerów będzie mogła jednocześnie jechać autobusem lub tramwajem.
limit na stronę

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.05.2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 15.05.2021 r. do dnia 05.06.2021 r. „danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych”. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jako korzystniejszy wybrał wariant drugi. "To wyczekiwana przez nas decyzja, zwłaszcza, że wkrótce do szkół wrócą uczniowie. Utrzymanie dotychczasowych limitów byłoby w tej sytuacji bardzo trudne"- mówi dyrektor  ZTM Sebastian Zomkowski. O zmianę limitów apelowała do Premiera Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zrzeszająca organizatorów transportu zbiorowego.

Jak będę teraz wyglądać limity pasażerów ?

Dla przykładu: do piątku 14.05.2021 r. tramwajem typu Pesa Jazz (o łącznej liczbie miejsc wynoszącej 214) jednocześnie podróżować mogą 64 osoby, a od soboty będzie to już 107 osób. Autobusem standardowym Mercedes Citaro (łączna liczba miejsc – 91) obecnie jechać może 27 osób, od soboty – 45. Natomiast autobusem przegubowym Mercedes Citaro G, który może pomieścić 141 osób, zamiast 42 pasażerów jak dotychczas, od soboty 15.05.2021 r. będzie mogło jednocześnie podróżować 70 osób.

Zaktualizowane informacje na temat dopuszczalnej liczby pasażerów będą umieszczone na drzwiach pojazdów.

Nadal obowiązywać będzie strefa buforowa oddzielająca osobę prowadzącą pojazd od pasażerów. Nie będzie też możliwości zakupu karnetów biletowych. Prosimy o korzystanie z  automatów biletowych oraz aplikacji mobilnych. Lista biletomatów wraz z lokalizacją znajduje się TUTAJ. Jak kupić bilet przez aplikację? O tym piszemy TU

Drzwi na przystankach wciąż będą otwierane  automatycznie (nie dotyczy to przystanków na żądanie). 

Pobierz plik