Zwycięzcy Butelkowego Czelendżu z wizytą w Centrali Ruchu

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 27.02.2020 r.
Grupa prawie 50-orga dzieci odwiedziła we wtorek 25.02.2020 r. Centralę Ruchu ZTM w Gdańsku. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która zwyciężyła w pierwszej edycji „Butelkowego Czelendżu”.

Przypomnijmy: była to akcja zorganizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego  podczas festynu komunikacyjnego, który odbył się 21 września ubiegłego roku w ramach (więcej o czelendżu czytaj tu).

We wtorkowy poranek siedzibę Centrali Ruchu odwiedzili uczniowie dwóch klas: drugiej A i drugiej D wraz z opiekunami. Lekcję komunikacyjną – których cykl dla zwycięskiej szkoły był nagrodą główną za udział w „Butelkowym Czelendżu” - poprowadził rzecznik prasowy, Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Zygmunt Gołąb, ze wsparciem Waldemara Tuskowskiego, z-cy kierownika Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku.

20200225_090357


Dzieci poznały tajniki pracy osób zatrudnionych w Centrali Ruchu – miejscu na co dzień niedostępnym  dla mieszkańców. Uczniowie SP nr 85 byli bardzo zainteresowani pracą CR i zadawali mnóstwo pytań.  Interesowało ich m.in. co się stanie, jeśli w CR zabraknie prądu. W odpowiedzi usłyszeli, że budynek posiada agregat i wszystkie pracujące w nim osoby są na taką sytuację przygotowane. Dopytywali, co będzie jeśli w autobusie zepsuje się koło i dowiedzieli, że w takiej sytuacji usterka usuwana jest na miejscu przez specjalną ekipę lub na miejsce wysyłany jest autobus zastępczy. Uczniów interesowało również, czy zawsze muszą mieć przy sobie legitymację, korzystając z bezpłatnej komunikacji.  

Okazało się, że uczniowie doskonale znali zasady savoir- vivre w autobusach i tramwajach. Wiedzieli m.in., że powinni zdjąć plecak po wejściu do pojazdu, a także ustąpić miejsca komuś starszemu, mamie z dzieckiem, kobiecie w ciąży albo osobie z niepełnosprawnością. Dowiedzieli się również, dlaczego w pojeździe komunikacji miejskiej nie powinno się spożywać żywności i pić napojów, poznali zasady bezpiecznego zachowania się na przystankach i w pojazdach.

20200225_094259


Cześć lekcji dla pierwszej grupy uczniów odbyła się w siedzibie Centrali Ruchu, natomiast część w specjalnie podstawionym autobusie. Podczas kolejne lekcji, druga grupa uczniów mogła na bieżąco obserwować obsługę przez Centralę Ruchu zdarzenia z ulicy Smoluchowskiego. Po otrzymaniu informacji o kolizji autobusu linii 115, na miejsce został wysłany radiowóz, by pracownicy CR mogli pokierować ruchem wahadłowym. Jednocześnie wysłano tam autobus, który miał zabrać pasażerów zepsutego pojazdu. Wszystko po to by zakłócenia w kursowaniu komunikacji miejskiej były jak najmniejsze.  Tak się złożyło, że tym autobusem „za autobus” był pojazd, podstawiony do CR specjalnie na lekcję komunikacyjną.  Dlatego też część lekcji dla drugiej grupy odbyła się przy radiowozie CR, wyposażonym m.in. w zestaw do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

20200225_105448


Zakończeniem obu lekcji było wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczniowie dostali też nasze poradniki „Savoir- vivre w pojazdach komunikacji miejskiej czyli dobre obyczaje w podróży”.