Karta Dużej Gdańskiej Rodziny – ponad 15 tys. kart z nadal nie przedłużoną ważnością!

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 11.12.2020 r.
Masz Kartę Dużej Gdańskiej Rodziny? Przedłuż jej ważność do końca roku! Tylko w ten sposób od stycznia 2021 r. Ty i Twoja Rodzina będziecie mieli nadal bezpłatne przejazdy w sieci transportu organizowanej przez ZTM w Gdańsku!
ZTM w Gdańsku
ZTM w Gdańsku

Od 01.10.2020 r. posiadacze Kart Dużej Gdańskiej Rodziny mogą przedłużać ich ważność na kolejny rok, a także wymieniać je na nowe, w przypadku braku miejsca na hologramy. Do czwartku, 10.12.2020 r. z 18 536 kart, przedłużono ważność zaledwie 3 258 kart. Natomiast z 3 309 kart, na których skończyło się miejsce na hologramy, wymieniono 546. Apelujemy, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę!

Przypomnijmy: karta wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina”, zamieszkującym w Gdańsku rodzinom wielodzietnym, na podstawie przyjętej 10 lat temu uchwały Rady Miasta Gdańska. To był jeden z pierwszych tego typu programów w polskich samorządach, mający na celu wsparcie rodzin wielodzietnych. W myśl gdańskiej uchwały, wielodzietną jest rodzina, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica lub rodzic (rodzice) zastępczy, czy też osoba (osoby) prowadząca rodzinny dom dziecka mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  1. w wieku do ukończenia 18 roku życia,
  2. w wieku do ukończenia 26 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje,
  3. w wieku do ukończenia 26 roku życia w przypadku dzieci legitymujących się ważnym orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przedłuż ważność KDGR…

- Mamy 18 536 Kart Dużej Gdańskiej Rodziny. Do 10 grudnia przedłużyliśmy na przyszły rok ważność zaledwie 3 258 z nich. Na obsługę pozostałych ok. 15 tysięcy kart pozostały tylko trzy tygodnie – mówi Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku.

Miejscem, w którym przedłuża się ważność KDGR, jest Punkt Reklamacyjny przy ul. Na Stoku 49 w Gdańsku. Placówka czynna jest w godzinach 07:00-15:00, od poniedziałku do piątku (więcej o Punktach Obsługi Klienta ZTM wraz z godzinami otwarcia czytaj tutaj – kliknij w link).

- By uniknąć kolejek, nie warto czekać z przedłużeniem ważności karty do ostatniej chwili. Należy też uwzględnić fakt, że przyjście do Punktu Obsługi Klienta ZTM tuż przed jego zamknięciem, może uniemożliwić załatwienie sprawy tego samego dnia – zaznacza Sebastian Zomkowski.

… bądź wymień Kartę Dużej Gdańskiej Rodziny na nową!

Pierwsi użytkownicy programu przystąpili do niego pod koniec stycznia 2011 r. i co roku przedłużali ważność karty, naklejając na nią specjalne hologramy. Na najwcześniej wydanych kartach miejsce na hologramy już się skończyło. W związku z tym ich posiadacze proszeni są o zgłoszenie się wraz z wszystkimi używanymi przez rodzinę kartami do Punktu Reklamacyjnego ZTM w Gdańsku (ul. Na Stoku 49 pok. 16/17, od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00 - 15.00) w celu zarówno wydania nowych kart, jak i przedłużenia ich ważności na kolejny rok. Najlepiej zrobić to przed 01.01.2021 r. Kart do wymiany, wydanych w 2011 r., było w sumie 3 309. Do tej pory wymieniono zaledwie 546 z nich.

O czym muszą pamiętać osoby wyrabiające wtórniki karty? Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie przy sobie aktualnych zdjęć. Ponadto, w związku z sytuacją epidemiologiczną, ZTM prosi o przynoszenie do Punktu Reklamacyjnego już wypełnionych wniosków o wydanie lub przedłużenie KDGR.

Więcej o tym, czym jest Karta Dużej Gdańskiej Rodziny, skąd ściągnąć wniosek i jak wyrobić Kartę, czytaj tutaj - kliknij link.