Modernizacja gdańskich tablic SIP

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 23.08.2021 r.
W najbliższym czasie wymienione zostaną tablice Systemu Informacji Pasażerskiej na węźle Łostowice - Świętokrzyska. Wymiana ma zakończyć się do grudnia 2021 r.
Tablica SIP technologia LED
Tablica SIP technologia LED
ZTM w Gdańsku

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku podpisał właśnie umowę z firmą GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. na modernizację istniejącego Systemu Informacji Pasażerskiej. Obecne wyświetlacze, wykonane w przestarzałej technologii LCD, zostaną zastąpione nowymi 8-wierszowymi tablicami w technologii LED, zapewniającej większą czytelność treści.

Tablica LCD
Tablica LCD
ZTM w Gdańsku

Sukcesywnie wszystkie pozostałe tablice LCD w mieście będą wymieniane na nowocześniejsze LED-y. Tablic wykonanych w starej technologii LCD pozbywamy się, bo na ich czytelność narzekają pasażerowie, szczególnie w słoneczne dni. Dodatkowo matryce szybko się wypalają, a to zwiększa koszty obsługi.

Obecnie na przystankach zamontowane są 143 tablice SIP. Zdecydowana większość z nich, bo aż 114, wykonanych jest w technologii LED. Gdańsk jest pionierem, jeśli chodzi o montowanie w Polsce tablic w wiatach przystankowych. Pierwsze z nich pojawiły się przy okazji uruchomienia w sierpniu 2015 roku trasy tramwajowej do Piecek - Migowa, kolejne na Przeróbce. W tej chwili działa 58 takich urządzeń. Główną zaletą tego rodzaju tablic SIP jest to, że przy ich montażu nie trzeba stawiać słupa wspornikowego, który zabiera miejsce na przystanku. Kiedy pada deszcz nie trzeba wychodzić spod wiaty by odczytać dane.

Tablica SIP technologia LED
Tablica SIP technologia LED
ZTM w Gdańsku

Pierwsze tablice Systemu Informacji Pasażerskiej na przystankach w Gdańsku pojawiły się już w roku 2009. Natomiast najbliższe plany rozbudowy i modernizacji systemu (inwestycje na etapie realizacji bądź postępowania przetargowego) wyglądają następująco:

  • wymiana 8 tablic na węźle Łostowice - Świętokrzyska oraz w 22 innych lokalizacjach,
  • nowe tablice na przystankach „Niedźwiednik”, „Zacna”, „Stogi Plaża”,
  • nowa tablica na węźle Osowa PKP oraz 62 tablice w zupełnie nowych lokalizacjach,
  • 4 nowe tablice w ramach rozbudowy ul. Kartuskiej (po dwie na przystankach zlokalizowanych przy skrzyżowaniach z ul. Fabryczną i ul. Inżynierską
  • 8 nowych tablic w ramach budowy trasy tramwajowej „Nowa Warszawska”,
  • wymiana 5 oraz uruchomienie 2 nowych tablic na przystankach „Dworzec Główny”,
  • wymiana 3 tablic we Wrzeszczu PKP.
Tablica LED
Tablica LED
ZTM w Gdańsku


Na tablicach SIP podawane są czasy planowane rozkładem jazdy i czasy rzeczywiste przyjazdu autobusu lub tramwaju, a także informacje o ewentualnych utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że dla każdego przystanku dostępne są również wirtualne tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, które można znaleźć na stronie www.ztm.gda.pl. W czerwcu 2021 r. uruchomiliśmy także interaktywną mapę dla pasażerów (więcej o interaktywnej mapie dla pasażerów Tram&Bus Online czytaj tu). Na bieżąco pokazywane są na niej: pozycje autobusów i tramwajów, które aktualnie są na trasie oraz informacje o najbliższych odjazdach z poszczególnych przystanków (wirtualna tablica).

Fot. ZTM w Gdańsku

Czytaj również

125 lat tramwajów elektrycznych- rodzinny festyn na pętli w Jelitkowie - czytaj tu

Kup bilet online, oszczędzaj czas i pieniądze - czytaj tu

Podpisanie umowy z wykonawcą systemu FALA - czytaj tu

Pieszy a tramwaj – kto ma pierwszeństwo - czytaj tu

Link do mapy Tram&Bus Online - czytaj tu