Tram&Bus Online - interaktywna mapa dla pasażerów gdańskiej komunikacji miejskiej

Autor: Agnieszka Rzeźnikowska
Dodano: 28.06.2021 r.
Gdzie jest mój autobus lub tramwaj? Za ile minut przyjedzie na przystanek? Czy nie opóźniają go drogowe zatory? Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przygotował kolejne udogodnienie dla Pasażerów.
fot. Krystian Dubaniewicz (28)
fot. Krystian Dubaniewicz


Na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pojawiła się testowa wersja interaktywnej mapy Tram&Bus Online, która łączy w sobie dane z rozkładów jazdy oraz SIP w przyjazny dla pasażera sposób. Można posługiwać się wyłącznie tym narzędziem planując podróż komunikacją miejską. Na bieżąco pokazywane są na niej:

 • pozycje autobusów i tramwajów, które aktualnie są na trasie,
 • informacje o najbliższych odjazdach z poszczególnych przystanków (wirtualna tablica).

- Jest to testowa wersja mapy, która będzie sukcesywnie uzupełniana o dodatkowe funkcje - mówi Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. - Oddajemy Pasażerom zaawansowane technologicznie narzędzie, dzięki któremu sprawdzą pozycję pojazdu na mapie oraz czas jego odjazdu. Dotąd podobnym narzędziem dysponowała nasza Centrala Ruchu. Teraz, dzięki pomysłowi naszych specjalistów ds. utrzymania systemów, którzy wymyślili sposób, jak przekształcić dane w czytelną dla pasażerów formę, wszyscy podróżni będą mogli korzystać z tego rozwiązania. Pozwoli to na wygodne zaplanowanie podróży - podkreśla Zomkowski.

Dane na mapie pochodzą z „Otwartych danych ZTM w Gdańsku”. Natomiast systemem źródłowym jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR.

- Do 31 lipca 2021 r. pod adresem ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl czekamy na Państwa spostrzeżenia i komentarze dotyczące tej mapy - mówi Sebastian Zomkowski. - Zebrane uwagi i wnioski będą wdrażane, a obecne rozwiązania udoskonalane w taki sposób, by każdy, kto podróżuje gdańską komunikacją miejską, mógł docenić walory tej mapy i wynikające z niej korzyści - podsumowuje Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Jak korzystać z mapy?

Dostępne filtry warstw mapy to:

 • Pokaż/Ukryj przystanki

1/2

 • Pokaż/Ukryj pojazdy

3/4

 • Pokaż/Ukryj trasy

5/6

Menu jest dostępne po wybraniu następującej ikony:

7

Ponowne kliknięcie na powyższy przycisk powoduje zwinięcie menu, aby można było oglądać dane na mapie.

8

Menu jest interaktywne, zależne od wybranych filtrów. Jeśli wszystkie są ustawione w trybie "Pokaż", to menu zawiera następujące opcje:

 • pole umożliwiające wyszukanie przystanku na mapie:
9

 

 • wybór linii, podzielony na sekcje: "Tramwaje" i "Autobusy". Tu możemy wybrać interesującą nas linię tramwajową lub autobusową.
10

W trakcie dnia lista linii zmienia się dynamicznie.

Elementy dostępne do wyboru na mapie (jeśli wszystkie filtry są włączone), to:

 • przystanki
11
 • pojazdy
12

Do wyboru są wszystkie przystanki pasażerskie wykorzystywane w danym dniu w sieci ZTM w Gdańsku. Jeśli oglądamy mapę w dużym oddaleniu, są one zgrupowane w kółku, a liczba pokazuje, ile przystanków zostało połączonych.

13

Wybór przystanku wyświetli wirtualną tablicę zawierającą najbliższe odjazdy. Tablica prezentuje wyłącznie czasy rzeczywiste, nie rozkładowe.

14

Brak danych o najbliższych odjazdach oznacza, że:

 • w systemie źródłowym nie ma pojazdu, który w najbliższym czasie odjedzie ze wskazanego przystanku,
 • jest to przystanek końcowy, tj. przeznaczony wyłącznie dla osób wysiadających.

15

Na mapie widoczne są wyłącznie te autobusy i tramwaje, które w danej chwili są na trasie – zgodnie z prezentowanym na ikonie numerem linii.

16

Po wyborze pojazdu otrzymujemy dodatkowe informacje: kierunek jazdy, numer boczny autobusu lub tramwaju, punktualność pojazdu oraz czas aktualizacji danych pochodzący z systemu źródłowego.

17

Kliknięcie na pojazd pokazuje także realizowaną przez niego trasę (jeśli włączona jest warstwa: „Pokaż trasy”).

18

Uwaga! Strona korzysta z ciasteczek. Za każdym razem, gdy pojawi się informujący nas o tym komunikat, zalecamy by go zaakceptować. Dzięki temu korzystanie z mapy będzie wygodniejsze.

Na Państwa uwagi i sugestie dotyczące używania mapy i jej funkcjonalności czekamy pod adresem ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl do 31.07.2021 r.

fot. Krystian Dubaniewicz


Czytaj również: